آموزش زبان انگلیسی با فیلم قسمت ۱

چکیده این مطلب: یک زمانی هدف از فیلم دیدن لذت است، مواد لازم برای این مورد شامل چیپس و ماست‌موسیر است، اما وقتی پای آموزش زبان انگلیسی با فیلم وسط باشد مواد لازم شامل قلم و کاغذ و هندزفری است!

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی

اجازه بدین با هم صادق باشیم، از بین تمام روش های یادگیری زبان مطمین‌ترین روش این هست که شما بین ۱ تا ۳ سال در یک کشور انگلیسی زبان حضور داشته باشید و با مردمش تعامل کنید.

یک مستندی میدیدم چند ماه پیش راجع به ایرانیانی که چندین سال بود که در آمریکا زندگی کرده بودند ولی هنوز درست و حسابی نمیتونستند انگلیسی صحبت کنند.(این افراد شامل دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشگاه و زوج های جوانی بود که به تازگی مهاجرت کرده بودند و ساکن آمریکا بودند)

دلیل این عدم توانایی اونها در صحبت کردن به زبان انگلیسی و ضعف در شنیدار انگلیسی این بود که تمام این افراد قبل از اینک به اون کشور مهاجرت کنند یکی دو تا دوست و آشنای ایرانی در آمریکا داشتند و وقتی هم که به آمریکا مهاجرت کردند رفتند و یک جایی نزدیک همون دوستان ایرانی زبان‌شون ساکن شدند. یا اگر دانشجو بودند، وارد اتاق هایی میشدند که تمام افراد ایرانی زبان بودند.

خب این موضوع به خودی خود چیز بدی نیست که کنار هم زبان های خودمون باشیم، اما مشکل از اون جایی شروع میشد که این افراد ایرانی تازه وارد به خودشون زحمت یادگیری زبان نمیدادند و هر نیازی داشتند که لازمه اش زبان انگلیسی بود رو با کمک گرفتن یا واسطه کردن دوستان قدیمی شون که زبان بلد بودند انجام میدادند. اگر خرید میخواستند برند یا اگر فرمی میخواستند پر کنند به دوستانشون میسپردند چون خودشون سختشون بود!

و از خونه هم زیاد بیرون نمیومدند و با افراد نیتیو ارتباط کمی داشتند، در حقیقت خودشون رو توی یک حلقه‌ی کوچکی از دوستان ایرانی محبوس کرده بودند و از تعامل با محیط انگلیسی زبان خودداری میکردند. و دلیل ضعف گفتاری و شنیداری در زبان انگلیسی شون هم همین بود!

خب، میبینید؟! مهم ترین چیز در یادگیری یک زبان جدید درگیر شدن و در معرض اون زبان بودن هست.

شما حتی اگر به یک کشور انگلیسی زبان هم مهاجرت کنید ولی خودتون رو در معرض زبان انگلیسی قرار ندید پیشرفت نمیکنید همونطور که ایرانیان مقیم آمریکایی که از درگیری با زبان دوم سرباز زدند پیشرفت نکردند در گفتار و شنیدار انگلیسی.

اما خبر خوب اینکه لازم نیست برای یادگیری زبان به کشور انگیسی زبان مهاجرت کنید!

یک سال پیش خبر اومد که یک دبیر زبان انگلیسی روسی(چون زبان انگلیسی زبان بین الملی هست، در تمام کشور ها از جمله روسیه تدریس میشه و عبارت”دبیر زبان انگلیسی روسی” نباید برای شما عجیب باشه!) داره میاد توی یکی از آموزشگاه های تهران( آموزشگاه آموخته) و یک جلسه‌ی گفت و گوی انگلیسی خواهیم داشت و ورود برای عموم آزاد است.

با وجود اینکه من دقیقا ده دقیقه بعد از اتمام این دورهمی باید به کلاس زبان میرفتم و کلاس خودم هم میدان انقلاب بود فاصله داشت با این مکان، گفتم ارزشش رو داره و رفتم، رفتم سرکلاس و دیدم

ایشون دارن صحبت میکنند با بچه ها…

خلاصه بکنم نکات این جلسه رو:

ایشون میگفت من تعجب میکنم چرا شما از این کلاس زبان رایگان که توی خونه‌ی همه‌ی شماها هست استفاده نمیکنید!!(منظورش یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم و سریال بود)

بنظرم بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی استفاده از فیلم و سریال های انگلیسی هست. دقیقا مثل یک آموزشگاه زبان هست هر فیلم!

این جمله یا یک چیزی شبیه این، تعریف این استاد روسی از یادگیری زبان با فیلم بود. من هم ۱۰۰٪ باهاش موافقم،‌به شرطی که روش درستش رو پیش بگیریم و با دیدن فیلم به نیت تقویت زبان وقت خودمون رو تلف نکنیم!(اگر چند روز تمام نشستید و تمام قسمت های یک سریال رو پشت هم بدو وقفه و بدون بررسی زیرنویس و بدون سرچ کلمات جدید توی دیکشنری و بدون اجرای تکنیک شدو روی هر قسمت دیده‌اید، باید قبول کنید که ۹۹٪ لذت و تفریح بوده و ۱٪ یادگیری واقعی زبان انگلیسی!)

نگذارید فیلم و سریال ها زمان و عمر شما رو نابود کنند!

در اینجا چند راه حل برای جلوگیری از اتلاف وقت با فیلم دیدن رو خدمتتون عرض میکنم:

 • سعی کنید حدالامکان یکبار فیلم رو تا آخر ببینید.

  حالت اول:

  اگر برای یادگیری زبان انگلیسی، یک فیلم سینمایی یا یک انیمیشن انتخاب کرده‌اید حتما یکبار تا آخر ببینیدش!(اکثر فیلم ها و انیمیشن ها بین ۱٫۵ تا ۳ ساعت هستند و وقت زیادی از شما نمیگیرند برای اینکه یک دور کامل اونها رو ببینید)
  حالت دوم:
  اگر برای یادگیری زبان انگلیسی، یک سریال رو در نظر گرفته‌اید، اینجا یک خطر خیلی بزرگتر شمارو تهدید میکنه! سعی کنید یک قسمت رو ببینید کامل(یک فصل نه ها!) بعد اون رو با تکنیک شدو
  یک خاطره(اعتراف به اتلاف وقت!):
  شروع کرده بودم به یادگیری زبان از طریق سریال Breaking Bad ، یک مقدار از قسمت اولش رو که رفتم جلو و کار کردم و لغات رو در آوردم وسوسه شدم که قسمت بعدی رو ببینم، قسمت دوم، سوم، چهارم و الخ(الی آخر!) کل ۵ فصل این سریال رو با ۴-۵ روز شب بیداری کشیدن دیدم و تموم شد!
  جالب اینجاست که اوایلش به خودم امید و دلداری میدادم که با اینکه تسلیم وسوسه شدم و دارم کل سریال رو میبینم ولی حداقل زیرنویس فارسی و انگلیسی‌اش رو فعال کرده‌ام و دارم دست و پا شکسته یک چیزایی یادمیگیرم از این وضع فیلم دیدن!(خیر سرم!)
  بعد که یک فصلش تموم شد، فصل دوم رو که دانلود کردم دیگه حوصله نداشتم بگردم زیرنویس فارسی و انگلیسی رو پیدا کنم و دانلود کنم و فیکس کنم روی فیلم!(پیدا کردن زیرنویس سالم هم که همه تون میدونید یک مصیبتی هست برای خودش!) و فصل دوم رو فقط با زیر نویس انگلیسی دیدم و تقریبا هیچی یاد نگرفتم ازش!(الان که از اون دوران گذشته دارم این رو میفهمم وگرنه اون موقع فکر میکردم که هر جور فیلم دیدنی ضرر که نداره حداقل ۴تا کلمه آدم یاد میگیره!)
  و فصل سوم تا آخر رو هم بدون هیچ زیرنویسی فقط با سرعت تمام میدیدم تا به آخر برسه!
  برای‌ اینکه این بلا سرمون نیاد دو راه داریم: بیخیال سریال بشیم برای تقویت زبان یا سریال هایی که قبلا تا آخر دیدیم رو شروع کنیم به شدو کردن(اینطوری دیگه عطش دونستن آخر داستان رو نداریم!) راه سومی هم هست البته و اونم اینکه اگر میخوایم با سریال دیدن زبانمون رو تقویت کنیم، قبل از تموم کردن هر قسمت سراغ قسمت بعدی نریم(هر قسمت رو کامل شدو کنیم بعد بریم قسمت بعدی)
  شاید بپرسید شدو کردن چی هست که اینهمه اسمش رو میارم؟!

  آموزش کامل تکنیک شدو
  (بهترین راه حل برای تقویت زبان انگلیسی از طریق فیلم و سریال):

  [jwp-video n=”1″]

 • ذهنیت رکورد زدن در تماشای فیلم را به‌کل از خاطرتان پاک کنید!

همانطور که خیلی از شما میدونید سایت های زیادی مثل سایت سی‌نما وجود دارند که فیلم ها و سریال های آمریکایی رو در اختیار ما قرار میدند و هر روز اخبار جدیدی از فیلم های روی صحنه و در شرف انتشار رو در اختیار ما میگذرند. این مورد کمی قضیه رو برای کسانی که دنبال یادگیری زبان انگلیسی با فیلم هستند سخت میکنه، اینکه به چند تا فیلم و سریال انگلیسی که انتخاب کردیم وفادار بمونیم و تا اونها رو کامل شدو نکرده‌ایم سراغ فیلم بعدی نریم.

من خودم اعتراف میکنم ۲ بار فیلمی که درحال یادگیری زبان باهاش بودم رو نصفه رها کردم و رفتم سراغ یک فیلم جدید، شما هم مسلما در این مسیر از این قانون تخطی میکنید ولی اگر کردید به خودتون سخت نگیرید و ادامه بدید.

تا جایی که میشه سعیتونو بکنید که خیلی دنبال این نباشید که جدیدترین فیلم سال ۲۰۱۹ چی بوده و اینکه حتما حتما مقید باشید که تمام فیلم های جدید رو ببینید، نه، اصلا همچین چیزی لازم نیست، لازم که هیچ! سمه در مسیر یادگیری زبان از طریق فیلم!

یادآوری مهم: همونطور که قبلا هم گفتم سعی کنید توی باتلاق دیدن سریال ها نیفتید!

یادتون باشه هدف چیه، یادگیری زبان انگلیسی با فیلم و سریال و یا انیمیشن برای این هست که در معرض زبان انگلیسی قرار بگیریم، اما اگر مثل اون دسته افرادی که در اول مطلب معرفی کردم- که رفته بودند آمریکا ولی با آمریکایی ها تعامل نداشتند- سعی کنید از برقراری تعامل با فیلم و سریال شونه خالی کنید همون نتیجه ای رو میگیرید که اونها گرفتند! تازه شاید کمتر!(دلیلش رو میدونید؟ چرا شاید حتی کمتر!)

 • زبان با فیلم

 

دانلود فایل PDF این مقاله

روش گسترده‌خوانی یا شدو، کدام روش موثرتر است؟

در دو جای مختلف گفته ام که برای یادگیری زبان انگلیسی بهترین روش شدو است و گسترده‌ خوانی، اخیرا برای دوستان سوال پیس آمده بود که بالاخره به کدام یک از روش‌ها به چشم بهترین و موثرترین روش نگاه کنیم؟

مسلما خوب یا بد بودن/ بهتر یا بدتر بودنِ یک روش را تنها خود زبان‌آموز میتواند برای خودش تشخیص دهد و فرد به فرد تفاوت میکند، اما در حالت کلی معمولا بعضی روش ها کاربردی‌ تر و نتیجه‌ بخش‌ تر هستند.

در این فایل صوتی به بررسی تفاوت های این دو روش میپردازیم.

فایل صوتی مقایسه روش گسترده خوانی و شدو

دانلود مستقیم این فایل صوتی

One thought on “آموزش زبان انگلیسی با فیلم قسمت ۱

  • امیرمحمد کرمعلی میگوید:

   سلام و درود… ممنون، اگر براتون مفید بود لطفا به دوستانتون هم لینک یا فایل PDF مطلب رو ارسال کنید تا استفاده کنند
   با تشکر

   • آیلار میگوید:

    سلام ممنون از نحوه تدریستون. بنده خودم معلم هستم و درک میکنم که شما واقعا آنچه در توان دارید در اختیار زبان آموزان قرار دادین.

    • امیرمحمد کرمعلی میگوید:

     سلام آیلار عزیز

     خیلی باعث خوشنودی منه که این حرف از زبان یک دبیر گفته بشه. ممنونم.
     موفق باشی

 1. نیما میگوید:

  فقط اگه چند استند آپ کمدی خاص که مورد تائید شما بود رو معرفی میکردید یا لینکشو میذاشتید خیلی بهتر بود
  یا انیمیشن من خودم انیمیشن رو خیلی دوست دارم خصوصا دسپیکیبل می اونم فقط قسمت اولش شاید تا الان ۱۵ بار دیده باشمش
  انی وی بازم ازتون ممنونم خیلی مطلب خوبی بود

  • امیرمحمد کرمعلی میگوید:

   سلام نیمای عزیز

   قطعا این بحث بیشترش به سلیقه افراد برمیگرده و اینکه چقدر داخل اینترنت گشت و گذار کرده باشند!‌جوینده یابنده است!
   اما چون پرسیدی و دوست دارم نظرت رو راجع به یک سری استندآپ بدونم چندتایی رو اینجا معرفی میکنم:

   استند آپ کمدی های جورج کارلین (میتونی از یوتیوب دانلود بکنی)

   این هم میتونه جالب باشه برات: https://zooom.ir/stand-ups/louis-ck/oh-my-god/lesson-01/

    

   انیمیشن هم انیمیشن داستان اسباب بازی ۳  و  ۴ عالیه.

   زوتوپیا عالیه.

   من نفرت انگیز هم همینطور.

   ولی بازم برمیگره به سلیقه خودت.

   تحلیل گرامر واژگان برکینگ بد هم خوب هست. اینجا:

   https://30namazaban.com/product/breaking-bad-s1-e1/

 2. فرید میگوید:

  سلام
  چقدر خوب و دفیق
  واقعا خسته نباشید میگم بهتون
  کلی استفاده کردم از ین مطالب ارزشمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.